Filmoteka szkolna - Biblioteka Zespołu Szkół, CKU w Gronowie

Filmoteka szkolna

Oferta

Na 26 płytach umieszczono razem 55 filmów - od „Popiołu i diamentu" Andrzeja Wajdy, przez  „Rejs" Marka Piwowskiego, i „Ostry film zaangażowany" Juliana Antonisza, po „Naszą ulicę" Marcina Latałły i „Zmruż oczy" Andrzeja Jakimowskiego. Każdy zestaw filmów uzupełniony jest filmowymi komentarzami: filmoznawczym prof. Tadeusza Lubelskiego i subiektywnym studentów PWSFTviT. Wszystkie etiudy studenckie to indywidualne impresje ich twórców, osobiste komentarze do poprzedzanego filmu. Wystąpili w nich znani i cenieni przez młode pokolenie artyści, twórcy i postacie życia publicznego m.in.: Wilhelm Sasnal, Tomasz Lis, Muniek Staszczyk, kabaret Mumio, zespół Lao Che, ks. Wojciech Drozdowicz, Andrzej Chyra, muzyk Pono, Karolina Gruszka.
FILMOTEKA SZKOLNA ma otwartą formułę, która umożliwia prowadzenie zajęć w zróżnicowany sposób, zarówno
w systemie lekcyjnym, jak i pozalekcyjnym. Z FILMOTEKI SZKOLNEJ mogą  korzystać nauczyciele wielu przedmiotów - języka polskiego, wiedzy o kulturze, historii czy wiedzy o społeczeństwie. Przygotowany materiał dydaktyczny ma nauczyć młodzież świadomego i krytycznego obcowania ze sztuką filmową, a także rozpoznawania środków wyrazu
i instrumentów formalnych, którymi posługuje się film. Pozwala zrozumieć rolę twórczości filmowej w życiu społecznym i artystycznym - jej udział w dyskursie o kondycji państwa, historii, człowieku, twórczości.
Portal edukacyjny dla nauczycieli i uczniów www.filmotekaszkolna.pl stanowi źródło materiałów uzupełniających. Można na nim znaleźć m.in.: recenzje i artykuły dotyczące filmów z pakietu, polecane filmy, książki i artykuły stanowiące kontekst dla poszczególnych tematów, proponowane zagadnienia do dyskusji i sceny do analizy.
Na portalu zamieszczane są również scenariusze lekcji opracowane przez nauczycieli dla poszczególnych poziomów nauczania. Strona służy ponadto jako forum wymiany kontaktów i doświadczeń.

opis ze strony filmotekaszkolna.pl

W naszej bibliotece posiadamy po 2 egzemplarze każdego filmu, wydanego w serii Filmoteka szkolna.