Żywe obrazy

Od poniedziałku 15 kwietnia, w bibliotece szkolnej, z okazji Światowego Dnia Sztuki, czekać będzie na Was scenografia i kostiumy do stworzenia żywych obrazów. Jak na bibliotekarzy przystało, wybraliśmy obrazy z książką 🙂 Bedziecie mogli wcielić się w Marie Fantin-Latour z książką, sportretowaną w 1882 roku przez jej męża Henriego Fantin-Latoura oraz w Leniwego Chłopca, namalowanego przez Jeana Baptiste Greuze w 1755 roku. Zapraszamy wszystkich do świętowania i wzięcia udziału w tej formie artystycznej. Zachęcamy do dzielenia się stworzonymi przez Was żywymi obrazami i przesyłania nam zdjęć na biblioteka@zsgronowo.edu.pl, abyśmy wszyscy mogli podziwiać efekty Waszej twórczości na szkolnym facebooku.

A oto trochę informacji o malarzach i ich dziełach:

PORTRET MARIE FANTIN-LATOUR Z KSIĄŻKĄ, 1882r.
Henri Fantin-Latour w roku 1882 namalował portret swojej żony, Marie Fantin-Latour, trzymającej książkę. Obraz ten, zatytułowany „Portret Marie Fantin-Latour z książką” (ang. „Portrait of Marie Fantin-Latour with a Book”). Na obrazie Marie Fantin-Latour jest przedstawiona siedząca, trzymająca w dłoni książkę, z wyrazem spokoju i skupienia na twarzy. Jest to jeden z wielu portretów, jakie Fantin-Latour namalował, często przedstawiających bliskie mu osoby, w tym jego żonę. Dzieło to charakteryzuje się delikatną kolorystyką i subtelnością w oddaniu detali, co było typowe dla stylu artysty. Obraz ten stanowi istotny element w twórczości Henri Fantin-Latoura oraz w kontekście jego relacji
z Marie, która często była jego modelem i inspiracją.

Henri Fantin-Latour był francuskim malarzem znanym głównie z portretów, martwych natur i scen mitologicznych. Urodził się 14 stycznia 1836 roku w Grenoble,
we Francji, a zmarł 25 sierpnia 1904 roku w Buré, także we Francji.

Fantin-Latour był wybitnym przedstawicielem realizmu i impresjonizmu. Jego prace często cechuje delikatna kolorystyka oraz dbałość o detale. Zasłynął zwłaszcza z grupowych portretów, w których przedstawił znane postacie ze świata sztuki i literatury, takie jak Édouard Manet czy Émile Zola.

Jednym z najbardziej znanych dzieł Fantina-Latoura jest obraz „Hommage à Delacroix”, na którym artysta uwiecznił znanych współczesnych sobie malarzy, wśród których był Édouard Manet, James Whistler czy Auguste Renoir, składających hołd zmarłemu Eugène’owi Delacroixowi.

Fantin-Latour malował również martwe natury, w których ukazywał bukiety kwiatów. Jego technika precyzyjnego oddawania detali sprawiała, że obrazy te wydają się niemal fotograficznymi reprodukcjami.

Mimo że nie zyskał takiej sławy jak niektórzy inni jego współcześni, Henri Fantin-Latour pozostawił trwały ślad w historii sztuki. Jego prace były wystawiane w najbardziej prestiżowych galeriach, a obecnie można je podziwiać w wielu muzeach na całym świecie, w tym w Luwrze w Paryżu i Tate Gallery w Londynie.Fantin-Latour był artystą niezwykle utalentowanym, który swą sztuką przyczynił się do rozwoju malarstwa realistycznego i impresjonistycznego we Francji. Jego prace nadal inspirują i fascynują kolejne pokolenia miłośników sztuki.

LENIWY UCZEŃ, 1755 r.

„Leniwy uczeń” (fr. „L’Écolier Paresseux”) to obraz namalowany przez francuskiego artystę Jean Baptiste’a Greuze’a około 1755 roku. Przedstawia młodego chłopca, który wygląda na znużonego lub rozkojarzonego, siedzącego z opartą głową na dłoniach. Wyraz twarzy chłopca sugeruje apatię lub brak zainteresowania, a scena może być interpretowana jako ostrzeżenie przed lenistwem i brakiem ambicji w nauce. Obraz ten jest przykładem stylu realistycznego z elementami psychologicznymi, charakterystycznego dla twórczości Greuze’a. Jego kompozycja skupia się głównie na postaci chłopca, z niewielką ilością detali tła. Greuze stosuje technikę światłocienia, aby podkreślić wyraz twarzy chłopca, a kolory użyte w dziele są stonowane, co dodaje nastrojowej atmosfery. „Leniwy uczeń” wpisuje się w tematykę moralistyczną podejmowaną przez Greuze’a w swoich obrazach, eksplorując ludzki charakter i moralność w kontekście społecznym i edukacyjnym ówczesnej epoki.

Jean Baptiste Greuze był francuskim malarzem okresu rokoko, urodzonym
21 sierpnia 1725 roku w Tournus, a zmarłym 4 marca 1805 roku w Paryżu. Jest znany przede wszystkim z portretów, scen rodzajowych oraz dzieł o tematyce moralistycznej.

Greuze był uczniem malarza Charles’a Josepha Natoire’a i szybko zdobył uznanie wśród swoich współczesnych za swoje zdolności artystyczne. Jego styl cechowała wyjątkowa umiejętność oddawania emocji oraz szczegółowa analiza psychologiczna postaci.

Artysta zyskał popularność dzięki swoim obrazom o tematyce rodzajowej, przedstawiającym sceny z życia codziennego, szczególnie zwracając uwagę na relacje międzyludzkie
i dramatyczne momenty. Jego prace często zawierały moralistyczny przekaz, angażując widza do refleksji nad etyką i wartościami społecznymi.

Greuze zasłynął również z portretów, w których ukazywał postacie z klas społecznych różnych warstw. Jego portrety charakteryzowały się delikatnością w oddawaniu detali oraz subtelnością w wyrażaniu emocji modeli.

Jednym z najbardziej znanych dzieł Greuze’a jest obraz zatytułowany „The Village Bride” (Wiejska Panna Młoda), który przedstawia młodą kobietę siedzącą obok ojca, gotową do ślubu. Dzieło to doskonale ilustruje umiejętność artysty w uchwyceniu momentu i emocji.

Pomimo że jego popularność zmalała w XIX wieku wraz z nadejściem nowych prądów artystycznych, dzisiaj Greuze jest doceniany za swój wkład w rozwój malarstwa rokoko oraz za wprowadzenie elementów emocjonalnych i moralistycznych do swoich dzieł.

Obrazy Jean Baptiste Greuze’a można obecnie podziwiać w wielu muzeach na całym świecie, w tym w Luwrze w Paryżu oraz w National Gallery w Londynie. Jego sztuka nadal inspiruje
i fascynuje kolejne pokolenia miłośników sztuki.